امروزه با توجه به افزایش چشمگیر جمعیت و همچنین کاهش منابع آب شرب، یکی از روش‌های مرسوم جهت تهیه آب آشامیدنی بهره‌گیری از سیستم‌های نمک‌زدایی از آب دریا و یا چاه‌های شور می‌باشد.

به دنبال برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و همچنین وقوع تغییرات اقلیمی گسترده و ناچیز بودن منابع آب شیرین جهان نسبت به آب‌های شور، گسترش سیستم‌های مختلف نمک‌زدایی از آب چاه‌ها و رودخانه‌ها به عنوان منابع لب‌شور و آب شور دریاها در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان به وقوع پیوسته است.

سیستم نمک زدایی

به دنبال برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و همچنین وقوع تغییرات اقلیمی گسترده و ناچیز بودن منابع آب شیرین جهان نسبت به آب‌های شور، گسترش سیستم‌های مختلف نمک زدایی از آب چاه‌ها و رودخانه‌ها به عنوان منابع لب‌شور و آب شور دریاها در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان به وقوع پیوسته است. شرکت فن‌آوران صانع شرق نیز با فراهم نمودن دانش فنی و با بکارگیری توان تجهیزاتی خود موفق به عقد تفاهم همکاری و تامین کالا از بهترین و معتبرترین برندهای ساخت تجهیزات این حوزه در جهان شده است.
این شرکت با اخذ پروانه ساخت و همچنین رتبه بهره برداری از تاسیسات آب شیرین‌کن از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، موفق به طراحی، ساخت و بهره‌برداری از تاسیسات متعدد نمک‌زدایی شهری و صنعتی در کشور بصورت ثابت و کانتینری و در قالب قراردادهای PC، EPC، BOO و ... گردیده است. از جمله تکنولوژی‌های مورد استفاده در این حوزه با توجه به شرایط حاکم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

فن‌آوران صانع شرق
تجهیزات نمک‌زدایی (آب‌شیرین‌کن)
پرشر وسل – Pressure Vessel(محفظه تحت فشار)

(محفظه تحت فشار) پرشر وسل – Pressure Vessel

با تحمل فشارهای ۳۰۰، ۴۵۰، ۶۰۰، و ۱۲۰۰ (psi)، ۷-۱ المانه، ۲٫۵، ۴، و ۸ اینچ

تماس بگیرید
فیلتر ممبران-تصفیه آب RO

ممبران آب شیرین‌کن

ممبران آب شیرین‌کن، مدل‌های مختلف، مناسب آب‌های لب‌شور، شور و دریایی از برندهای معتبر، ۲٫۵، ۴، و ۸ اینچ

تماس بگیرید
پکیج تزریق مواد شیمیایی

پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی

پکیج‌های تزریق مواد شیمیایی در ظرفیت‌های مختلف و با انواع پمپ دیافراگمی و پیستونی

تماس بگیرید
تصویر
تماس با ما

نظر به قدرت بالای ساخت و بازرگانی توانمند شرکت صانع شرق، تامین کلیه تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و سیستم‌های آب‌شیرین‌کن توسط بخش فروش این شرکت فراهم گردیده است. H.ZANGOOEI@MSGROUP.IR و A.SAFAEE@MSGROUP.IR

تفاهم نامه همکاری با شرکت‌های
MICRODYN-NADIR GmbH & RIEDEL CONSULT OHG
شرکت فن‌آوران صانع شرق در زمینه ساخت سیستم‌های RO (اسمز معکوس) با شرکت MICRODYN-NADIR GmbH از بزرگترین و برجسته‌ترین برندهای سازنده فیلترهای تصفیه آب و فاضلاب در جهان و شرکت مشاوره آلمانی RIEDEL CONSULT OHG تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه منعقد نموده است.
تفاهم نامه همکاری سه جانبه
Reverse Osmosis
سیستم آب شیرین‌کن اسمز معکوس (RO)
تصویر
RO Schema
RO

کاهش ۹۰ تا ۹۸ درصد املاح با روش اسمز معکوس

آشنایی با اسمز معکوس RO

 
اگر یك غشاء نیمه تراوا (Semi-Permeable Membrane) بین دو محلول با غلظت‌های متفاوت قرار گیرد، مقداری از حلال (رقیق) از یك طرف غشاء به طرف دیگر منتقل می‌شود. غشاء معمولا از جنس استات سلولوز و یا پلی‌آمید است. البته امروزه غشاء را از مخلوط استات سلولوز و تری استات سلولوز می‌سازند.
 
جهت طبیعی حركت حلال به گونه‌ای است كه محلول غلیظ‌تر، رقیق می‌شود. در شكل زیر آب خالص از غشاء عبور كرده و وارد آب ناخالص می‌شود. اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح آب نمك (آب حاوی ناخالصی) از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. این اختلاف سطح در دو طرف غشاء را فشار اسمزی می‌گویند. در واقع تنها مولكول‌های آب قادر به عبور از غشاء نیمه تراوا هستند.
 
حال می‌توان با اعمال فشار به میزان بالاتر از فشار اسمزی مولكول‌های آب را وادار كرد كه از محفظه آب شور وارد محفظه آب خالص شوند. این همان مفهوم اسمز معكوس است و راهی است برای تهیه آب شیرین از آب شور.
 
اسمز معكوس می تواند املاح آب را ۹۰ تا ۹۸ درصد كاهش دهد. حذف باكتری ها و ویروس ها و دیگر میكروبها با اسمز معكوس تقریبا صد در صد است، اما بعلت عدم آب بندی كامل سیستم اسمزمعكوس مقدار كمی از این ناخالصی ها ممكن است از غشاء عبور كرده و در آب تصفیه شده دیده می شوند