تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه فاضلاب فرآیند زدودن آلاینده‌ها از فاضلاب، از جمله فاضلاب‌های خانگی و یا صنعتی است که شامل فرآیندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی می‌باشد. نتیجه تصفیه فاضلاب تأمین پساب تصفیه‌شده‌ای است که برای محیط‌زیست بی‌خطر می‌باشد. در این راستا روش‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی از رایج-ترین آنها بر پایه فرآیند لجن فعال استوار است.
 

امروزه با گسترش تکنولوژی این روش‌ها بهبود یافته است. یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های مبتنی بر روش لجن فعال، تصفیه به‌روش بیورآکتورهای غشایی (MBR) می‌باشد. اساس این روش‌بهره‌گیری از میکروفیلترهای پلیمری است که جایگزین واحدهای بزرگ ته‌نشینی در تصفیه‌خانه-های لجن فعال متعارف شده‌اند.

شرکت فن‌آوران صانع شرق در سال 1396 موفق به اخذ رتبه پیمانکاری در رشته­ های تخصصی آب و تاسیسات از سازمان برنامه و بودجه، جواز تاسیس کارخانه ساخت تجهیزات تصفیه‌ فاضلاب و آب‌شیرین‌کن و همچنین گواهی صلاحیت بهره­ برداری از تاسیسات تصفیه فاضلاب و آب­ شیرین ­کن از شرکت آب و فاضلاب کشور شده است.

شرکت فن ­آوران صانع شرق در این زمینه فعالیت خود را با پروژه طراحی، اجرا و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب چهل‌بازه مشهد به روش BOT آغاز نموده است. این شرکت با بهره‌گیری از دانش، تجربه و تخصص کارشناسان زبده خود، در خصوص طراحی، احداث و بهره‌برداری از تصفیه خانه‌های فاضلاب شهری و صنعتی در قالب قراردادهای Buy Back، EPC، BOT  و … آمادگی دارد.

تصفیه خانه MBR
تصفیه خانه فاضلاب لوکال پارک ملی چهل بازه مشهد

تصفیه‌خانه فاضلاب لوکال چهل‌بازه مشهد یکی از پیشرفته­ترین تصفیه‌خانه­ های فاضلاب غشایی کشور بوده که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MBR و در زمینی به مساحت تقریبی 2500 مترمربع در انتهای خیابان دانشجوی مشهد و در حاشیه کال چهل‌بازه ساخته شده و درحال بهره ­برداری می‌باشد. ظرفیت متوسط این تصفیه‌خانه که بزرگترین تصفیه‌خانه لوکال کشور نیز محسوب می‌شود، بیش 50 لیتر بر ثانیه (4320 مترمکعب در شبانه روز) می‌باشد که پساب لازم جهت آبیاری فضای سبز مناطق گسترده‌ای از شهر مشهد را با کیفیت بسیار بالا تامین می­نماید. به دلیل ملزومات دسترسی عمومی پساب، به­ کارگیری روش MBR با قابلیت تولید پساب با COD کمتر از 20 میلی­ گرم در لیتر، TSS کمتر از 10 میلی­گرم در لیتر و حذف کامل عوامل میکروبی و حتی ویروسی، توسط سازمان محیط زیست توصیه و در تصفیه ­خانه لوکال چهل­ بازه مشهد، مورد استفاده قرار گرفته است.

شرکت صانع شرق به نمایندگی گروه مُهام شرق به‌عنوان سرمایه‌گذار در قالب یک قرارداد BOT، طراحی و ساخت این تصفیه­خانه را انجام داده و از ابتدای سال 1400 در حال بهره­برداری و تحویل پساب با کیفیت به شهرداری مشهد به عنوان سرمایه‌پذیر طرح می‌باشد.
تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش MBR
تصفیه فاضلاب MBR يكی از کارآمدترین و نوترین روش‌های تصفیه فاضلاب در جهان به‌حساب می‌آید. این فرآيند یک سيستم تصفيه فاضلاب يكپارچه است كه از تركيب فرآيند تصفيه بيولوژيكي (لجن فعال) با يك سيستم ممبراني مستغرق تشكيل شده است. در واقع این روش با ادغام واحدهاي ته نشيني (زلال سازي)، هوادهي و فيلتراسيون در يك راكتور، جايگزين فرآيندهاي تصفيه فاضلاب متعارف (لجن فعال متعارف) شده و يك سيستم ساده و موثر را تشكيل مي‌دهد كه هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري اوليه و هزينه هاي بهره‌برداري سيستم را كاهش مي‌دهد.
 
در اين فرآيند با جايگزيني واحد ته-نشيني ثقلي با سيستم جدا‌كننده ممبراني‌، منافع زيادي از قبيل پايداري در بهره‌برداري، كاهش توليد لجن مازاد و كيفيت بسيار بالاتر پساب خروجي حاصل می‌گردد. بنابراين اين سيستم، فرآيند مناسبي است كه مي‌تواند در محدوده وسيعي براي سيستم‌هاي استفاده مجدد از پساب تصفيه‌شده در تصفيه فاضلاب‌هاي شهري وصنعتي بكارگرفته شود.
مهندسی محیط زیست
دپارتمان مهندسی محیط زیست
با ما تماس بگیرید

با دپارتمان مهندسی محیط زیست شرکت فن‌آوران صانع شرق جهت مشاوره خرید و استعلام محصولات تماس بگیرید: H.ZANGOOEI@MSGROUP.IR و A.SAFAEE@MSGROUP.IR